Отримуйте інформацію лише з офіційних джерел

Єдиний Контакт-центр судової влади України 044 207-35-46

Вінницький апеляційний адміністративний суд «оселиться» в центрі міста

16 липня 2010, 13:10

Вінницький апеляційний адміністративний суд «оселиться» в центрі міста

Вінницька обласна Рада під час свого засідання 30 червня 2010 року передала в оренду будівлю готелю «Савой», що розташований за адресою: м. Вінниця, вул. Соборна, 48, для розміщення Вінницького апеляційного адміністративного суду. Про це сказано у відповідному рішенні облради.

Обласна рада відгукнулась на клопотання Вищого адміністративного суду України. Відтепер, в приміщенні відомого у місті готелю розміститься Вінницький апеляційний адміністративний суд, який обслуговуватиме чотири області (Вінницьку, Хмельницьку, Черкаську та Чернівецьку). Державній установі передали будівлю у довгострокову оренду, приміщення готелю лишається у спільній власності територіальних громад.

Відповідно до законодавства, суд платитиме за оренду приміщення в центрі міста символічну плату в одну гривню. Тоді як попередній інвестор, в особі турецької компанії «Босфор», мав платити за приміщення готелю 65 тисяч гривень на місяць. Турки «виграли» це приміщення в інвестиційному конкурсі три місяці тому - 25 березня 2010 року. Тоді в конкурсі взяв участь тільки один бажаючий - фірма «Босфор». Планувалося, що саме турки проведуть реконструкцію готелю - добудують шостий мансардний поверх, який згорів у пожежі в 1943 році. Реконструкцію готелю орендар мав завершити до 1 грудня 2015 року. Пізніше Голова обласної ради Григорій Заболотний заявив, що інвестиційну угоду з турецькою фірмою так і не підписали. «Гроші, які запропонував інвестор, були звичайно мізерні, - пояснив Григорій Заболотний. – Тож ми прийняли інше рішення. Тим більше, що почали точитися розмови, що обласна влада хоче комусь віддати перевагу, можливо навіть через підставних осіб». За словами Голови облради Григорія Заболотного, пам’ятка архітектури нарешті може розраховувати на реставрацію.

Наразі, Вінницький апеляційний адміністративний суд утворено відповідно до Указу Президента України від 16.10.2008 року № 941/2008 «Про вдосконалення мережі адміністративних судів України».

 В сучасних умовах розвитку і вдосконалення правої держави значення свободи особи, її права і гарантії зростають, оскільки Конституцією України установлено: Україна є суверенна і незалежна, демократична, соціальна, правова держава (стаття 1); людина, її життя і здоров'я, честь і гідність, недоторканність і безпека визнаються в Україні найвищою соціальною цінністю  (стаття 3).

Суди повинні бути відкритими та доступними для громадян, а доступ до правосуддя, в свою чергу, вимагає зняття зайвих бар’єрів доступу до  судочинства. Під такими бар’єрами розуміються і географічні, і економічні, і процесуальні перешкоди. У всіх розвинених, соціально направлених країнах інституції державного значення розташовані в центрі міста, оскільки це є стандартом виведення державних послуг на відкритий простір.

Сьогодні за захистом своїх прав до системи адміністративних  судів звертається все більша кількість громадян, зокрема, протягом 2009 року до адміністративних судів надійшло майже 340 тисяч справ та матеріалів, до апеляційних адміністративних – більше 550 тисяч. Варто відзначити, що серед осіб, які звернулися до установ судової системи значна кількість  пенсіонерів та інвалідів.

Натомість, відразу за рішенням Вінницької обласної ради про передачу приміщення Вінницькому апеляційному адміністративному суду, колишній народний депутат і радник губернатора Вінниччини Іван Бондарчук таке рішення назвав «актом вандалізму». Цитуємо екс-державного діяча: «Це пам'ятник архітектури, який пережив революції, війни і є одним із головних символів Вінниці, - сказав Іван Бондарчук. – Однак депутати в очікуванні Євро-2012 і після скандального дефіциту з готельними номерами під час Пироговських читань, залишили обласний центр без цього історичного готелю», - відзначив радник губернатора Вінниччини. Також, Іван Бондарчук вважає, що приміщення під суд могли б виділити і на території колишнього ДПЗ-18 чи іншому підприємстві-пустці в районі Тяжилова чи заводу «Маяк». Адже у суддів немає проблем з транспортом, і на роботу вони можуть сміливо їздити навіть на околицю міста. «Савой» треба передати у власність міста і після ремонту відкрити в ньому готель-музей», - сказав Іван Бондарчук.

Чому ж такі «чиновники», як Іван Бондарчук хочуть змусити різні категорії людей, серед яких є й не дуже заможні та з фізичними вадами,  тих, хто хоче встановити справедливість, або захистити свою гідність, долати сотні кілометрів до суду, розмістивши Вінницький апеляційний адміністративний суд на території колишнього ДПЗ-18! Той вал з тисяч справ, що надходять до кожного з адмінсудів свідчить про те, що для людей взаємини з державою в сфері дотримання соціальних гарантій є дуже важливими. І створювати штучні перепони для звернення громадян до суду з цих питань, неприпустимо. Можна тільки уявити з якими труднощами доведеться стикатися мешканцям віддалених сіл, областей витрачаючи час та матеріальні ресурси на подолання таких відстаней. Чи не буде це розцінюватися як неповага до  особи?! Цьому вже б давно пора було покласти край.

Як відомо, відповідно до указу Президента України від 16.11.2004р. №1417/2004 у Вінниці в 2007 році розпочав свою діяльність Вінницький окружний адміністративний суд, котрий є сьогодні модельним судом, і на який сьогодні намагаються рівнятися всі суди України. В приміщення Вінницького окружного адміністративного суду не соромно запросити і гостей з європейських країн, і їх в суді вже було достатньо.

Отож, попри ще досить нетривалу діяльність адміністративних судів в Україні, кількість розглянутих ними справ свідчить про необхідність діяльності судів такої юрисдикції та остаточного формування їх межі приведення у відповідність до чинного законодавства.

 

Довідка

У березні 2010 р. конкурсна комісія управління спільної комунальної власності Вінницької облради визнала компанію Bosfor (Туреччина) переможцем конкурсу на право оренди майнового комплексу готелю «Савой». Орендар повинен був не пізніше двох років з моменту підписання угоди розпочати комплексну реконструкцію будівлі з добудовою шостого поверху та завершити роботи до  1 грудня 2015 року. Проте компанія Bosfor не уклала угоду про оренду, і результати конкурсу було скасовано.

Готель «Савой», розміщений у центрі Вінниці на перетині вул. Козицького, 34, і Соборної, 48 – пам’ятка місцевого значення. Збудований у 1912-1913 рр. за проектом архітектора Григорія Артинова. «Савой» був першою шестиповерховою будівлею у Вінниці, з першим у місті електричним ліфтом. Готель був обладнаний центральним водяним опаленням. У 1919 році у «Савої» розмістився уряд УНР, на чолі з Симоном Петлюрою.

До 1943 року у готелю був шостий мансардний поверх, він згорів і відновлювати його не стали. Після війни будівлю повністю відновили лише у 1953 році. В радянські часи «Савой» був перейменований в «Україну».