Отримуйте інформацію лише з офіційних джерел
Єдиний Контакт-центр судової влади України 044 207-35-46
15 квітня 2010 року відбулося виїзне засідання колегії Державної судової адміністрації України, на якому обговорено ряд актуальних питань діяльності.
На колегії, що відбулася в м. Ялта АРК, були присутні члени колегії - керівники Державної судової адміністрації України, структурних підрозділів та її територіальних управлінь.
Під час засідання було обговорено ефективність використання бюджетних коштів у І кварталі 2010 року, стан забезпечення адміністративних судів приміщеннями, підсумки роботи юридичного управління у 2009 році та розглянуто пропозиції із вдосконалення взаємодії із територіальними управліннями державної судової адміністрації.
Зокрема, під час колегії було зазначено, що у зв‘язку із неприйняттям державного бюджету на 2010 рік фінансування державних органів здійснюється відповідно до тимчасового розпису бюджету.
Через недофінансування потреб судової системи у 2009 році, у першому кварталі цього року склалася катастрофічна ситуація з відправленням правосуддя. Відповідно до статті 46 Бюджетного кодексу України в разі неприйняття закону про державний бюджет України щомісячні видатки не можуть перевищувати 1/12 обсягу видатків, визначених у держбюджеті на попередній рік. Але у січні поточного року на відправлення правосуддя було передбачено лише 32 відсотка від 1/12 минулорічних видатків, а у лютому та березні співвідношення складало 60 відсотків від зазначеного обсягу.
Водночас, як було повідомлено на колегії, 11 березня 2010 Конституційний Суд України у своєму рішенні №7-рп/2010 дав офіційне тлумачення положень частини першої статті 130 Конституції України: «…Кабінет Міністрів України зобов’язаний у проекті закону про Державний бюджет України передбачати окремими рядками видатки для кожного суду всіх юрисдикцій і рівнів в достатніх для здійснення правосуддя обсягах, а Верховна Рада України законом повинна визначати такі видатки у Державному бюджеті України».
На вимогу Міністерства фінансів України ДСА розподілила доведені видатки на кожен суд окремо. При цьому за попередніми даними у проекті Закону України «Про Державний бюджет України на 2010 рік» видатки на утримання судів та установ державної судової адміністрації передбачені у сумі 2453,8 млн. грн., тобто лише 27 відсотків від дійсної потреби. За таких умов рішення Конституційного Суду України буде виконано частково. Обмеженість бюджетних ресурсів та неможливість оперативного внесення змін до кошторисів та планів асигнувань 780 судів замість очікуваного результату призведе до неспроможності виконання судами своїх функцій.
Голова Державної судової адміністрації України Іван Балаклицький, виступаючи на колегії, наголосив, що сьогодні ДСА працює в надзвичайному режимі, в умовах жорсткої економії коштів, шукаючи порозуміння на всіх рівнях для якомога повнішого забезпечення діяльності судової гілки влади.
Також учасники колегії розглянули стан претензійно-позовної роботи ДСА. Зокрема, присутнім було повідомлено, що найчастіше звернення з позовами до органів державної судової адміністрації можна виокремити так:
- вимоги щодо стягнення заборгованості із заробітної плати та інших виплат, у тому числі матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань та на оздоровлення, проведення перерахунку заробітної плати та щомісячного грошового утримання. На кінець минулого року їх кількість становила 156 позовів (263 позивача) на загальну суму заявлених позовних вимог 25 100 516,51 грн. У 2008 році – 84 позови (133 позивачі) на суму 10 159729,82 грн.;
- стягнення грошової компенсації сум податку з доходів фізичних осіб – 51 позов (74 позивачі) на суму 3 112 838,07 грн. За аналогічний період 2008 року позовів цієї категорії налічувалося 182 (499 позивачів) на суму 8 227 547, 80 грн.;
- вимоги щодо придбання, будівництва житла чи компенсації за придбане житло – 49 позовів (49 позивачів) на загальну суму заявлених позовних вимог близько 7 870 626 грн. у 2009 році. У 2008 році кількість справ за позовами суддів про надання житла становила 23 (69 позивачів) на загальну суму заявлених позовних вимог близько 40 414 743,3 грн.
Учасників колегії було поінформовано про вжиття Державною судовою адміністрацією України заходів щодо забезпечення адміністративних судів приміщеннями. Так, на сьогодні всі адміністративні суди є забезпеченими службовими приміщеннями, загальна площа яких становить біля 86 тис. кв. м, з них на сьогодні використовується 68 тис. кв. м через відсутність коштів для проведення робіт з переобладнання цих приміщень під потреби судів.
За результатами колегії прийняті відповідні рішення щодо перспективних напрямків діяльності Державної судової адміністрації України, обговорено організаційні питання.
ДСА України