Отримуйте інформацію лише з офіційних джерел

Єдиний Контакт-центр судової влади України 044 207-35-46

Контроль за виконаннням судового рішення. Злагоджені зусилля стягувачів та приватних виконавців забезпечили повернення майна у користування держави

29 жовтня 2024, 14:56

Непоодинокими є випадки набуття фізичними та юридичними особами права власності на земельні ділянки, що знаходяться у державній та комунальній власності, самочинно збудовані споруди та будівлі на підставі сумнівних правочинів.

З квітня 2013 року органами прокуратури здійснювалось процесуальне керівництво у кримінальному провадженні за фактом самовільного будівництва на самовільно зайнятій земельній ділянці.

У 2020 році прокурор ініціював позов про знесення самочинно збудованих об’єктів нерухомості та звільнення земельної ділянки.

Рішенням Господарського суду міста Києва у справі 910/4618/20 від 05 серпня 2020 року, яке залишено без змін постановою Північного апеляційного господарського суду від 01 грудня 2020 року, відновлено права користування земельною ділянкою.

За обставинами справи, внаслідок укладеного інвестиційного договору між позивачем та відповідачем, останній у 2012 році здійснив будівництво прибудови до гуртожитку університету, а у подальшому – самочинну прибудову будинку охорони та переходу між цокольним поверхом та прибудовою без дозвільних документів, експлуатуючи їх без прийняття в експлуатацію.

Логічним завершенням судового захисту порушених прав є приведення земельної ділянки у попередній стан, який існував до самочинного будівництва та її передача власнику та користувачеві в рамках судового контролю за виконанням судового рішення.

Судове рішення звернуто до примусового виконання на підставі наказів, стягувачами за якими були прокурор, землевласник та землекористувач.

Накази пред’явлено до виконання державним виконавцям та приватним виконавцям, які уповноважені державою здійснювати діяльність з примусового виконання рішень.

Слід зазначити про наявність у Конституції України статті 129-1, згідно з якою судове рішення є обов’язковим до виконання і контроль за виконанням судового рішення здійснює суд.

Врешті, у жовтні 2024 року спільними зусиллями стягувачів та за участі приватних виконавців під судовим контролем за виконанням судового рішення таке рішення суду виконано.

Ефективний засіб правового захисту трансформується у ефективний судовий захист лише при належному виконанні судового рішення. Іноді це вимагає контролю за виконанням судового рішення, який здійснює суд.

Господарський суд міста Києва