Отримуйте інформацію лише з офіційних джерел
Єдиний Контакт-центр судової влади України 044 207-35-46
Для розслідування проваджень за фактами застосування незаконних методів ведення досудового розслідування працівниками правоохоронних органів має бути передбачена окрема процедура. Необхідно підвищити роль слідчого судді, щоб він міг контролювати, яким чином здійснюється розслідування. Для цього треба вносити зміни до законодавства.
Таку думку висловив суддя Верховного Суду у Касаційному кримінальному суді Сергій Фомін під час зустрічі з обговорення нагальних питань, пов'язаних із виконанням рішень Європейського суду з прав людини у справі «Каверзін проти України» та подібних справах, зокрема щодо катувань та нелюдського поводження.
У цих справах ЄСПЛ встановив порушення Україною норм Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод через непроведення в них ефективного розслідування.
Суддя наголосив, що ЄСПЛ, з’ясовуючи фактори, які призвели до порушення ст. 3 Конвенції в зазначеній групі справ, дійшов висновку, що головним із них, на жаль, є «небажання працівників прокуратури оперативно та швидко вживати всіх належних заходів для встановлення фактів та обставин за скаргами про жорстоке поводження та забезпечення відповідних доказів. Під час перевірок працівники прокуратури рідко не обмежувались поясненнями працівників міліції. Версії подій працівників міліції мали перевагу, та жодних зусиль для перевірки їх за допомогою інших заходів не докладалось».
ЄСПЛ у рішенні у справі «Каверзін проти України» також вказував, що «таке небажання працівників прокуратури, зокрема, у ситуаціях, коли, як стверджувалося, до підозрюваних застосовувалося жорстоке поводження з метою отримання визнавальних показань, може бути пояснене, щонайменше певною мірою, конфліктом між такими завданнями працівників прокуратури у кримінальному провадженні, як підтримання державного обвинувачення у суді та здійснення нагляду за законністю досудового слідства».
«Треба подумати, що робити, у тому числі й на законодавчому рівні, щоб таких рішень було якомога менше», – зауважив Сергій Фомін. На його думку, важливо розширити повноваження слідчого судді та надати можливість судовій гілці влади контролювати ефективність розслідування саме цієї категорії справ.
У ході зустрічі представники Верховного Суду, Секретаріату Уповноваженого у справах Європейського суду з прав людини, Офісу Генерального прокурора, Державного бюро розслідувань та Офісу Ради Європи в Україні обговорили проблеми щодо закриття кримінальних проваджень на підставі підпункту 2 п. 1 ст. 284 КПК України у світлі практики ЄСПЛ та Комітету міністрів Ради Європи і стосовно кримінальних проваджень, матеріали яких знаходяться на тимчасово окупованих територіях України.
У фокусі уваги присутніх, окрім того, були питання, пов'язані з обов'язковим повідомленням заявників про закриття кримінального провадження прокурором та ефективною можливістю для заявника оскаржити це рішення в національному суді, практика Комітету міністрів Ради Європи щодо закриття справ, у яких кримінальне провадження було закрито на національному рівні на підставі рішення суду у зв'язку із закінченням строків давності, та питання про застосування п. 3 ч. 1 ст. 284 КПК України.
У заході також узяв участь заступник керівника департаменту аналітичної та правової роботи Верховного Суду Геннадій Зеленов.
Зустріч організував Департамент виконання рішень Європейського суду з прав людини Ради Європи.