Отримуйте інформацію лише з офіційних джерел

Єдиний Контакт-центр судової влади України 044 207-35-46

Про досудове слідство та судовий розгляд у провадженнях щодо сексуального насильства, пов’язаного з конфліктом, говорили під час круглого столу за участю судді ВС

09 жовтня 2024, 09:38

Кримінальні провадження за фактами сексуального насильства, пов'язаного з конфліктом, мають розглядатися оперативно, щоб усунути будь-які підстави для неодноразових викликів постраждалих чи свідків. Повторна травматизація постраждалих осіб може відбуватися й у разі їх повторного запрошення в судові засідання, які з певних причин переносяться. Через це в людей знижується довіра до суду, до самого процесу, і їх важко переконати в необхідності знову приходити на судові засідання.

На цьому наголосила суддя Верховного Суду у Касаційному кримінальному суді Наталія Марчук під час тематичного круглого столу за участю представників суб’єктів реагування на випадки сексуального насильства, пов'язаного з конфліктом.

Спікерка зазначила, що відповідно до міжнародних стандартів особа, потерпіла від сексуального насильства, пов'язаного з конфліктом, має бути поінформована про весь перебіг досудового розслідування і перспективу судового розгляду, оскільки те, що вона дала показання на початку досудового розслідування, не звільняє її від обов'язку прийти в судове засідання та безпосередньо давати їх. Якісний допит не врятує провадження, якщо особа зникне з процесу. І, можливо, передбачивши всі наслідки, людина може не погодитися на допит. Тому орган досудового розслідування має доопрацювати свою роботу в цьому питанні.

Говорячи про статистику судового розгляду цієї категорії справ, суддя зауважила, що співвідношення скерованих до суду обвинувальних актів і постановлених вироків є непропорційним, і це насторожує.

Наталія Марчук додала, що найбільшим досягненням у правовому полі можна назвати ратифікацію Римського статуту Міжнародного кримінального суду. Це дасть змогу сприймати нас на міжнародному рівні.

Захід організований ГО «Ла Страда – Україна» спільно з Національною школою суддів України.

Фото надані організаторами.

Верховний Суд