Отримуйте інформацію лише з офіційних джерел
Єдиний Контакт-центр судової влади України 044 207-35-46
Аналізуючи результати діяльності Касаційного господарського суду у складі Верховного Суду, голова КГС ВС Лариса Рогач відзначила стабільність у роботі господарських судів щодо ухвалення важливих рішень, які впливають на економічну ситуацію в країні.
Крім того, про адаптацію до роботи в умовах воєнного стану як з боку судової системи, так і з боку учасників господарських правовідносин свідчить той факт, що у І півріччі 2024 року, якщо порівняти з попереднім періодом, на 42 % збільшилася кількість справ, що розглядалися в режимі відеоконференції з винесенням остаточного судового рішення. Тобто цей інструмент є затребуваним, і його все активніше використовують.
Водночас питома вага процесуальних звернень, які надійшли до електронних кабінетів користувачів, також зростає щомісячно: від 45 % у січні до 68 % у червні.
Як повідомила Лариса Рогач, у І півріччі 2024 року зросла на 11,3 % кількість звернень, які перебували на розгляді КГС ВС, – до 6,7 тис. із 6 тис. (у І півріччі 2023 року). Це пояснюється збільшенням на 9,8 % кількості звернень, які надійшли на розгляд, – із 4,5 тис. до 5 тис., що більше за показник довоєнного періоду – 4,8 тис. у І півріччі 2020 року.
Протягом перших шести місяців цього року всього розглянуто 4874 касаційних скарг (повернуто – 463, відмовлено у відкритті – 1715, розглянуто по суті / ухвалено інші рішення у справі – 2695). Кількість розглянутих по суті касаційних скарг становить 55, 3 %.
При цьому КГС повернуто та відмовлено у відкритті від загальної кількості касаційних скарг 43,8 %.
Разом з тим характерною особливістю роботи КГС ВС серед касаційних судів у складі ВС є найменша питома вага ухвалених судових рішень про відмову у відкритті касаційного провадження та повернення касаційних скарг від тих, що надходили на розгляд.
За результатами розгляду справ показник судових рішень, залишених без змін, – 64,2 %, змінених або скасованих з інших підстав – 4,3 %, прийнятих нових рішень – 4,3 %, направлених на новий розгляд – 14,3 %.
Відповідно до рекомендацій Європейської комісії з питань ефективності правосуддя стандартом, який свідчить про ефективність здійснення судочинства, є показник 95–105 %.
У цьому контексті Лариса Рогач зауважила, що середній показник ефективності здійснення судочинства КГС ВС становить 98,1 %.
Середній рівень навантаження суддів КГС ВС з урахуванням їх фактичної чисельності – 197 звернень. Строк розгляду справи протягом звітного періоду зменшився із 45 днів до 42 днів.
Підсумовуючи статистичні дані, голова КГС ВС зазначила про розмір судового збору. Так, до спеціального фонду Державного бюджету України за розгляд справ КГС ВС сплачено 204,5 млн грн, що більше на 21,3 %, ніж у відповідний період минулого року (168,6 млн грн).
На завершення Лариса Рогач акцентувала на пріоритетних завданнях Верховного Суду, зокрема щодо налагодження діалогу між судами всіх інстанцій для єдності та сталості судової практики. Як підкреслила голова КГС ВС, необхідно здійснювати ефективну комунікацію із судами нижчих інстанцій для подолання проблемних питань, які виникають у процесі діяльності.
Водночас судді апеляційних судів на своєму рівні також повинні займати активну позицію у формуванні єдиної практики через узагальнення, огляди, щоб було зрозуміло, як те чи інше питання розглядається у відповідному апеляційному суді.
Детальніше ознайомитися з інформацією щодо підсумків роботи КГС ВС за І півріччя 2024 року можна тут – https://supreme.court.gov.ua/userfiles/media/new_folder_for_uploads/supreme/2024_prezent/Prezent_I_pivr_2024_gosp_sud.pdf.