Отримуйте інформацію лише з офіційних джерел
Єдиний Контакт-центр судової влади України 044 207-35-46
Від ефективного захисту прав громадян у всіх сферах життя залежить стабільність суспільства, його розвиток і добробут. Тільки забезпечуючи повагу до цих прав, ми можемо побудувати справедливе та демократичне суспільство.
На цьому наголосив Голова Верховного Суду Станіслав Кравченко під час відкриття VII Міжнародної науково-практичної конференції «Адміністративна юстиція в Україні: проблеми теорії та практики. Судовий захист політичних та громадянських прав і свобод у довоєнний, воєнний і післявоєнний час», яка відбувається в м. Острозі 4–5 липня 2024 року.
Голова ВС подякував організаторам конференції та зауважив, що захист прав і свобод громадян, зокрема політичних та громадянських, завжди був і залишається одним із пріоритетних завдань будь-якої демократичної та правової держави.
Однак з початку широкомасштабної російської агресії проти України та введення воєнного стану реалізація окремих політичних прав зазнала змін. Національні суди стикаються з новими викликами, пов’язаними з війною та необхідністю адаптації законодавства до поточних обставин. Це охоплює забезпечення дотримання прав громадян, навіть коли деякі із цих прав тимчасово обмежені, з урахуванням запровадженого режиму воєнного стану (Закон України «Про правовий режим воєнного стану»).
За словами Станіслава Кравченка, нині функція судів якраз і полягає в тому, щоб такі обмеження застосовувалися у випадках, чітко визначених законом. «І сьогодні ми готуємося до того, що війна обов’язково закінчиться нашою перемогою та справедливим миром. Ми повернемося до стандартів, демократичних процесів, які є звичними для нас», – наголосив Голова Верховного Суду.
Станіслав Кравченко акцентував, що національні суди вивчають практику Європейського суду з прав людини та Суду справедливості Європейського Союзу щодо захисту політичних і громадянських прав, використовують досвід інших країн, які стикалися зі схожими викликами, щоб забезпечити захист прав громадян.
«Тому сьогоднішній обмін думками й досвідом уже зараз дасть нам змогу виявити найбільш ефективні шляхи розв’язання проблем, які постають перед адмінсудами, зокрема в частині реалізації громадянами політичних прав. Наша мета – забезпечити, щоб кожен громадянин мав можливість отримати справедливий судовий захист, а права і свободи кожного були дотримані. Завдяки спільним зусиллям ми зможемо зробити крок уперед у зміцненні демократії та правової держави», – зауважив Голова ВС.
У вітальній промові голова Касаційного адміністративного суду у складі Верховного Суду Михайло Смокович зазначив, що конференція є нагальною та практичною і проводиться в межах Днів адміністративної юстиції, які тривають з 20 червня по 10 липня.
Михайло Смокович нагадав, що 19 років тому, 6 липня, Верховна Рада України прийняла Кодекс адміністративного судочинства України, за який тоді проголосувало 305 народних депутатів України.
За словами голови КАС ВС, адмін’юстиція – це один з основних складників демократичного суспільства та держави. Адміністративна юстиція – це діяльність не тільки адмінсудів, а й суб’єктів владних повноважень, які діють справедливо, дотримуються принципу верховенства права, а також стоять на захисті прав, свобод та інтересів людини і громадянина.
Михайло Смокович наголосив, що тема конференції дуже важлива й охоплює три періоди: довоєнний, воєнний і післявоєнний. «Ми переконані, що буде повоєнний час, ми переможемо у війні. І вже сьогодні ми повинні бути готові до тих викликів, які нас очікують, і до захисту прав, свобод та інтересів людини і громадянина», – зауважив спікер. Він додав, що конституційне право на судовий захист прав і свобод гарантується кожному навіть під час дії правового режиму воєнного стану, тому адміністративна юстиція в межах своєї юрисдикційної компетенції зобов’язана забезпечити цей захист справедливо, неупереджено, своєчасно й ефективно.
Голова КАС ВС вказав на важливість питань, які розглядатимуться на конференції: доступ до публічної інформації та право на звернення до органів державної влади, місцевого самоврядування, їх посадових і службових осіб; захист та обмеження свободи об’єднання в політичні партії та громадські організації, реалізація права на мирні публічні зібрання; інститут громадянства, свобода пересування і вільний вибір місця проживання; забезпечення приватного і публічного інтересів як гарантія реалізації конституційних прав людини та вплив судової практики на формування соціальної політики держави; передумови й виклики під час організації та проведення виборів у післявоєнний час.
Михайло Смокович подякував усім, хто долучився до конференції, та побажав її учасникам плідної роботи. «Я переконаний, що завдяки українським воїнам, які нас захищають, судді зможуть зберегти та захистити демократичне ядро – права, свободи та інтереси людини і громадянина», – на завершення виступу сказав голова КАС ВС.
Модератор вітальної частини VII Міжнародної науково-практичної конференції секретар судової палати з розгляду справ щодо виборчого процесу та референдуму, а також захисту політичних прав громадян КАС ВС Жанна Мельник-Томенко акцентувала на тому, що сьогодні основні зусилля держави і народу сконцентровані на захисті суверенітету та територіальної цілісності України від неспровокованої агресії рф.
Нинішні складні умови, безперечно, впливають на можливість реалізації в Україні певних політичних та громадянських прав. Тому зараз саме суди мають бути надійним гарантом недопущення надмірного порушення зазначених прав. За таких умов проведення тематичної науково-практичної конференції надає можливість суддям поглибити свої знання, підвищити професійний рівень, порушити проблемні питання, що виникають у судочинстві, почути думки вітчизняних та зарубіжних фахівців щодо діяльності адміністративних судів.
Голова Рівненської обласної державної адміністрації Олександр Коваль висловив переконання, що адміністративна юстиція займає важливу нішу контролю над системою державного управління. Сьогодні органи виконавчої влади, особливо органи місцевого самоврядування, у своїй роботі покладаються саме на цей контролюючий елемент з боку адміністративного судочинства. «Що далі розвивається система адмінсудочинства, то частіше перед ухваленням рішення представники органів виконавчої влади звертаються до судової практики. Це свідчить про те, що вже є напрацьована база судових рішень, на які можуть орієнтуватися представники виконавчої влади, зокрема, в питаннях, що недостатньо врегульовані в законодавстві», – зауважив він.
Як наголосив Олександр Коваль, адміністративне судочинство – обов’язкова частина демократичної держави. Уже зараз, у воєнний час, виникають питання щодо відшкодування шкоди, завданої внаслідок війни. Окрім цього, у повоєнний період гостро постануть питання щодо, наприклад, захисту прав ветеранів і реалізації виборчих прав. Роль адміністративних судів буде ключовою в розв’язанні таких проблем. На думку спікера, умовою подальшого розвитку України як правової та демократичної держави є посилення функції адмінсудочинства з метою захисту прав, свобод і законних інтересів громадян України.
З вітальним словом також виступив ректор Національного університету «Острозька академія» Ігор Пасічник. Він нагадав учасникам конференції про важливе історичне значення освітнього закладу для розвитку правознавства в Україні. Випускники Острозької академії, серед яких і гетьман Війська Запорозького Петро Конашевич-Сагайдачний, активно впливали та впливають на становлення України саме як правової держави.
Від імені Ради Європи до учасників заходу звернувся Голова Офісу Ради Європи в Україні Мачей Янчак. Він привітав Україну з початком переговорів із Європейським Союзом. «Це ще одне підтвердження європейського майбутнього України. Рада Європи й надалі підтримуватиме реформи, спрямовані на євроінтеграцію, і готова надавати всю необхідну допомогу органам української влади та українському народу для досягнення вашою державою європейських перспектив», – запевнив Голова Офісу РЄ в Україні.
За його словами, протягом останніх 30 років Україна провела глибокі реформи в судовій системі відповідно до європейських стандартів. Однак залишається ще багато роботи, зокрема у сфері ефективного добору суддів і своєчасного розгляду справ, пов’язаних із війною, тож РЄ продовжуватиме підтримувати судову владу України для посилення вже досягнутих успіхів. Як зауважив Мачей Янчак, національна судова система має бути гарантом дотримання всіх прав людини. «У складних умовах агресивної війни рф проти України РЄ продовжує підтримувати органи державної влади в пошуку потрібних рішень і реалізації практичних заходів для того, щоб, коли прийде час, вибори в Україні були проведені відповідно до найкращих європейських практик. Так само під час війни належної уваги потребує і захист соціальних прав та розроблення соціально орієнтованого законодавства», – узагальнив Голова Офісу РЄ в Україні.
Керівниця проєкту ЄС «Право-Justice» Оксана Цимбрівська акцентувала, що захист політичних та громадянських прав і свобод є, безумовно, критичним елементом демократичної інфраструктури держави. Дуже цінно, що вже сьогодні адміністративні суди говорять про такі важливі питання, як організація та проведення виборів у післявоєнний час.
Спікерка відзначила, що сьогоднішня конференція приділяє значну увагу європейському досвіду у сфері захисту політичних і громадянських прав та свобод, що вагомо в контексті євроінтеграційного шляху України. Вона звернула увагу на надважливість утвердження верховенства права і всіх реформ у сфері правосуддя як одного з основних критеріїв для вступу до ЄС.
І в цьому аспекті роль суддів є ключовою та стратегічною. Процес наближення українського законодавства до законодавства ЄС неможливий без врахування практики та тлумачення Суду справедливості ЄС. Практика цього Суду має принципове значення у правопорядку ЄС, і саме готовність українських суддів до правозастосовної і правотлумачної практики визначатиме, у тому числі, й успішність переговорного процесу для України та його тривалість.
На думку керівниці проєктів в Україні та В’єтнамі Німецького фонду міжнародного правового співробітництва Ангели Шмайнк, українська судова система та Верховний Суд працюють у надскладних умовах воєнного стану. Міжнародна спільнота з великою повагою ставиться до того, як українські судді не лише здійснюють судочинство, а й підтримують міжнародні контакти для обміну досвідом та вдосконалення судових процесів.
Захід відбувається в межах проведення Днів адміністративної юстиції та організований Касаційним адміністративним судом у складі Верховного Суду спільно з проєктами Ради Європи «Підтримка судової влади України в умовах війни та післявоєнного періоду», «Посилення судових та позасудових засобів захисту прав осіб, постраждалих від війни в Україні», «Підтримка демократичних післявоєнних виборів в Україні», «Посилення соціального захисту в Україні», проєктом ОБСЄ «Підтримка Верховного Суду та вищих судів у реалізації судової реформи та забезпеченні доступу до правосуддя в умовах війни», проєктом ЄС «Право-Justice», Німецьким фондом міжнародного правового співробітництва і Національним університетом «Острозька академія».
Учасники конференції – судді, науковці, юристи-практики, представники органів державної влади і місцевого самоврядування, а також представники зарубіжних країн і міжнародних організацій.
Проведення заходу ініційовано з метою обговорення питань та обміну досвідом в аспекті розгляду адміністративними судами справ щодо захисту політичних та громадянських прав і свобод в умовах особливого правового режиму, прав на свободу об’єднання, мирні публічні зібрання; перехідного правосуддя у постконфліктних державах щодо захисту та обмеження політичних і громадянських прав, перспективи застосування прийнятих підходів адміністративними судами в післявоєнний період; застосування практики ЄСПЛ та Суду справедливості ЄС щодо захисту політичних і громадянських прав, зокрема в умовах особливого правого режиму.
Презентаційне відео «Адміністративні суди України», підготовлене спеціально для конференції, доступне за посиланням – https://youtu.be/lzSG8OTuj80?si=uLVuU9_3-ylGF-7C.
Матеріали заходу – https://supreme.court.gov.ua/supreme/pokazniki-diyalnosti/konferencii/2024_07_04_05_konferentsiia_7_07_2024.