Отримуйте інформацію лише з офіційних джерел
Єдиний Контакт-центр судової влади України 044 207-35-46
У сучасних умовах українським державним органам доводиться стикатися з численними проблемами, пов’язаними з воєнними діями на території нашої держави. В тому числі мова йде і про розслідування вчинених на окупованих територіях злочинів, зокрема фактів сексуального насильства, пов'язаного з конфліктом (СНПК), а отже й про роботу з постраждалими. Це необхідно для подальшого притягнення винних до справедливого покарання. Звісно, що одним із завдань є створення певного алгоритму відповідно до міжнародно визнаних практик, орієнтованих на потерпілих і свідків, що сприятиме підвищенню професіоналізму та якості розслідувань і підтримання публічного обвинувачення, а також забезпечить збір належних та допустимих доказів, які можуть бути представлені в національних і міжнародних судах.
Про це йшлося під час науково-практичного обговорення Пам’ятки для працівників правоохоронних органів та суду як інструменту підтримки при роботі з потерпілими від СНПК для ефективного та спрямованого на захист документування та притягнення винних до відповідальності, участь у якому взяла суддя Верховного Суду у Касаційному кримінальному суді Надія Стефанів.
Спікерка поінформувала учасників, що для суддів уже створено спеціальний посібник щодо розгляду справ про міжнародні злочини. Крім того, регулярно проводяться тренінги для вивчення міжнародного законодавства (зокрема міжнародного кримінального права і міжнародного гуманітарного права) та судової практики щодо розгляду справ про воєнні злочини. Примітно, що під час одного із закордонних візитів українські судді також мали можливість поспілкуватися із суддями Міжнародного кримінального суду та проаналізувати судову практику у справах щодо воєнних злочинів, які вже розглянуті в національних судах. У тому числі судді детально обговорили з колегами докази, які наводилися в судових рішеннях.
Надія Стефанів наголосила на тому, що основою під час розслідування та розгляду злочинів СНПК є їх правильна кваліфікація. Навіть якщо правопорушення мають схожість з ординарними (загальнокримінальними) злочинами, то підходи до їх розслідування мають бути кардинально іншими. Оскільки ці злочини є міжнародними, їх розслідування та розгляд проводяться з урахуванням норм міжнародного кримінального та міжнародного гуманітарного права. Приміром, питання наявності згоди потерпілих взагалі не має виникати, адже в них не було вибору. Сексуальні насильства під час конфлікту – це воєнні злочини, які не мають строків давності.
Варто також згадати, що злочин СНПК на окупованій території є однією з форм військової тактики та зброєю війни. Його застосовують з метою пригнічення морального духу людей. Найчастіше жертвами стають жінки та діти, які особливо чутливо сприймають будь-яку згадку про пережите. З огляду на це ускладнюється розслідування справ, оскільки постраждалі можуть бути психологічно не готові розповідати про пережите, тому завжди слід дотримуватися підходу, орієнтованого на постраждалих.
Спікерка пояснила, що для фіксації таких злочинів можна застосовувати як Протокол Берклі, який містить принципи збору й перевірки доказів під час розслідування порушень міжнародного кримінального права, прав людини та гуманітарного права, з використанням електронних цифрових даних, так і Міжнародний протокол із документування та розслідування сексуального насильства в умовах конфлікту, що не має обов'язкової сили, однак встановлює основні стандарти належної практики документації та розслідування сексуального насильства як злочину відповідно до міжнародного права.
Учасники заходу приділили окрему увагу обговоренню особливостей розгляду справ в порядку спеціальної процедури кримінального провадження «in absentia» (а саме питанню, яке стосується повідомлення обвинувачених) та обмінялися думками щодо можливості притягнення до відповідальності командирів, а не лише рядового складу.
Пам’ятка, до обговорення якої долучилися учасники зустрічі, має стати практичним документом рекомендаційного характеру, метою якого є допомога працівникам правоохоронних органів та суду при здійсненні процесуальних дій щодо збирання доказів, розслідування, а також під час судового розгляду справ щодо СНПК. Крім того, документ може застосовуватися як інструмент підтримки діяльності працівників правоохоронних органів та суду, юристів, спеціалістів-практиків, які співпрацюють із потерпілими для ефективного та спрямованого на їхній захист документування СНПК.
У заході взяли участь представники наукового та експертного середовища, судової влади, правоохоронних органів, поліцейські, слідчі та прокурори, які розслідують випадки СНПК, адвокати та інші фахівці в галузі права, представники громадських організацій.
Захід організували ГО UA Experts, Київський національний університет імені Тараса Шевченка за підтримки Офісу Віцепрем’єрки з питань європейської та євроатлантичної інтеграції і Фонду ООН в галузі народонаселення UNFPA.