Отримуйте інформацію лише з офіційних джерел
Єдиний Контакт-центр судової влади України 044 207-35-46
На цьому наголосив Голова Вищої ради правосуддя Григорій Усик під час всеукраїнського антикорупційного форуму «Доброчесність – майбутнє української державності». Захід організований Національним агентством з питань запобігання корупції.
Очільник Ради звернув увагу на злагоджену роботу ВРП та НАЗК під час погодження проєкту Державної антикорупційної програми на 2023–2025 роки (ДАП). Нагадав, що новосформована ВРП на одному з перших засідань розглянула проєкт ДАП та погодила його з деякими зауваженнями і пропозиціями. Найбільш принципові з них були враховані НАЗК.
«Програма має важливе значення для кожної з інституцій і для держави в цілому, адже дає можливість стратегічно планувати діяльність щодо запобігання проявам корупції», – зазначив Григорій Усик.
За словами Голови ВРП, одним з найбільш важливих заходів ДАП було формування повноважного складу Вищої кваліфікаційної комісії суддів України для забезпечення якісного добору професійних та доброчесних суддів для подолання кадрового дефіциту, завершення кваліфікаційного оцінювання суддів як виконання однієї з умов для початку переговорів про вступ України до Європейського Союзу.
Григорій Усик звернув увагу, що в умовах значної нестачі суддів та плинності кадрів судова система, на жаль, не здатна забезпечити дотримання строків розгляду справ, своєчасне відновлення прав громадян, а також застеріг від ухвалення законодавчих новел, які можуть перешкодити своєчасному проведенню добору суддів ВККСУ.
Наступним надзвичайно важливим пріоритетом для ВРП, за словами Григорія Усика, є формування та початок роботи служби дисциплінарних інспекторів. Конкурс на зайняття посади керівника служби, його заступника, дисциплінарного інспектора проводитиме конкурсна комісія, утворена ВРП у складі шести осіб, три з яких призначаються за пропозиціями міжнародних та іноземних організацій. Григорій Усик повідомив, що міжнародні організації вже делегували трьох кандидатів до складу конкурсної комісії – авторитетних високопрофесійних експертів. Невдовзі буде утворена конкурсна комісія та оголошено конкурс на зайняття посад дисциплінарних інспекторів.
Як зазначив Григорій Усик, ВРП досягла домовленості про методологічну та технічну допомогу в організації роботи конкурсної комісії, проведенні конкурсу та забезпеченні роботи інспекторів із представниками міжнародних проєктів, які системно підтримують розбудову сфери правосуддя (Проєкт Європейського Союзу «Право-Justice» та Програма USAID «Справедливість для всіх»). Він висловив сподівання, що впродовж пів року буде сформовано зовсім нову структуру, яка здійснюватиме попередню підготовку до розгляду дисциплінарних скарг. Наразі наближається до завершення процес автоматизованого розподілу дисциплінарних скарг між членами ВРП, які здійснюватимуть дисциплінарні провадження до формування служби. Члени ВРП вже визначили критерії пріоритетності розгляду скарг.
Голова ВРП також наголосив, що для органу суддівського врядування наразі надзвичайно важливим є такий захід з виконання Державної антикорупційної програми, як розроблення єдиних критеріїв (індикаторів) для оцінки доброчесності та професійної етики судді (кандидата на посаду судді). Цей документ Рада погоджуватиме з Вищою кваліфікаційною комісією суддів України, Радою суддів України та Громадською радою доброчесності.
«Це вкрай важливо, оскільки на кожному етапі – чи то добору, чи то кваліфікаційного оцінювання ВККСУ, чи то вирішення ВРП питання про внесення Президенту подання про призначення на посаду судді потрібно спиратися на єдині уніфіковані критерії та підходи. Їх вироблення сприятиме об’єктивності та прозорості цього процесу», – зазначив Григорій Усик.
Очільник Ради також повідомив, що на виконання заходів Антикорупційної програми у ВРП проведено аналітичне дослідження практики здійснення оцінки відповідності суддів критеріям доброчесності і професійної етики, підготовлено узагальнення дисциплінарної практики ВРП. Це узагальнення невдовзі буде затверджено і оприлюднено Радою.
У заході також взяли участь Посол США в Україні Бріджит Брінк, Посол ЄС в Україні Катаріна Матернова, Надзвичайний та Повноважний Посол Королівства Данія в Україні Олє Егберг Міккельсен, Голова Національного агентства з питань запобігання корупції Олександр Новіков, Директор Національного антикорупційного бюро України Семен Кривонос, керівник Спеціалізованої антикорупційної прокуратури Олександр Клименко, Голова Вищого антикорупційного суду Віра Михайленко, голова Комітету Верховної Ради України з питань антикорупційної політики Анастасія Радіна, перший заступник голови Комітету Верховної Ради України з питань антикорупційної політики Ярослав Юрчишин, виконавчий директор Transparency International Ukraine Андрій Боровик, член Вищої кваліфікаційної комісії суддів України Андрій Пасічник, заступниця Міністра юстиції України з питань європейської інтеграції Людмила Сугак, Віце-прем’єр-міністр України з інновацій, розвитку освіти, науки та технологій – Міністр цифрової трансформації України Михайло Федоров, Міністр Кабінету Міністрів України Олег Немчінов, Міністр охорони здоров’я України Віктор Ляшко та інші.
Нагадаємо, Державна антикорупційна програма ухвалена Урядом 4 березня 2023 року. Документ передбачає вирішення 73 проблем; досягнення 271 очікуваних стратегічних результатів; виконання 1 187 заходів. Виконавцями програми є 109 органів влади. установ і організацій. У ДАП передбачено комплексні зміни в 15 сферах, де є високий рівень корупційних ризиків. Зокрема, у земельній сфері, будівництві, правосудді, правоохоронній системі, митній справі та оподаткуванні тощо.