Отримуйте інформацію лише з офіційних джерел
Єдиний Контакт-центр судової влади України 044 207-35-46
Чинним законодавством передбачена процедура позбавлення батьківських прав. Варто зазначити, що позбавлення батьківських прав є крайнім заходом впливу на осіб, які не виконують батьківських обов’язків, а тому питання про його застосування слід вирішувати лише після повного, всебічного, об’єктивного з’ясування обставин справи, зокрема ставлення батьків до дітей.
В цьому матеріалі Координаційний центр з надання правової допомоги роз’яснює етапи та передумови для застосування крайнього заходу щодо батьків, які не виконують свої батьківські обов’язки; ситуації, коли позбавлення батьківських прав є недопустимим, а також перелік підстав, за якими суд має право ухвалити рішення про позбавлення батьківських прав.
Кого не можуть позбавити батьківських прав?
Не можна позбавити батьківських прав особу, яка не виконує своїх батьківських обов’язків унаслідок душевної хвороби, недоумства чи іншого тяжкого захворювання (крім хронічного алкоголізму чи наркоманії) або з інших не залежних від неї причин.
Особи можуть бути позбавлені батьківських прав лише щодо дитини, яка не досягла вісімнадцяти років, і тільки з підстав, передбачених ст. 164 Сімейного кодексу України.
Підстави позбавлення батьківських прав
Мати, батько можуть бути позбавлені судом батьківських прав, якщо вони:
Мати, батько можуть бути позбавлені батьківських прав щодо усіх своїх дітей або когось із них.
Для позбавлення батьківських прав необхідно вчинити наступні дії:
Судовий розгляд
Справи про позбавлення батьківських прав батька чи матері за загальним правилом розглядає місцевий суд за зареєстрованим у встановленому законом порядку місцем проживання або перебування того з батьків, якого хочуть позбавити прав.
Право на звернення до суду з позовом про позбавлення батьківських прав мають:
Правові наслідки позбавлення батьківських прав
Особа, позбавлена батьківських прав:
Варто зауважити, що особа, позбавлена батьківських прав, не звільняється від обов’язку щодо утримання дитини.
При задоволенні позову щодо позбавлення батьківських прав суд одночасно приймає рішення про стягнення аліментів на дитину.
Побачення з дитиною матері, батька, які позбавлені батьківських прав
Мати, батько, позбавлені батьківських прав, мають право на звернення до суду із заявою про надання їм права на побачення з дитиною.
Суд може дозволити разові, періодичні побачення з дитиною, якщо це не завдасть шкоди її життю, здоров’ю та моральному вихованню, за умови присутності іншої особи.
Чи обов’язкова участь органів опіки та піклування при розгляді справ про позбавлення батьківства?
При розгляді судом спорів щодо участі одного з батьків у вихованні дитини, позбавлення та поновлення батьківських прав, обов’язковою є участь органу опіки та піклування, представленого належною юридичною особою.
Орган опіки та піклування подає суду письмовий висновок щодо розв’язання спору на підставі відомостей, одержаних у результаті обстеження умов проживання дитини, батьків, інших осіб, які бажають проживати з дитиною, брати участь у її вихованні, а також на підставі інших документів, які стосуються справи.