Отримуйте інформацію лише з офіційних джерел
Єдиний Контакт-центр судової влади України 044 207-35-46
Упродовж року суди України ухвалили понад 105 тис. постанов у справах про адміністративні правопорушення, передбачені ст. 173-2 КУпАП (вчинення домашнього насильства, насильства за ознакою статі, невиконання термінового заборонного припису або неповідомлення про місце свого тимчасового перебування). Водночас занепокоєння викликає відсутність єдності практики розгляду цієї категорії справ.
Про це зазначила суддя Верховного Суду у Касаційному кримінальному суді Надія Стефанів під час робочої наради з підготовки до 9-го тематичного засідання Комісії з питань координації взаємодії органів виконавчої влади щодо забезпечення рівних прав та можливостей жінок і чоловіків «Протидія домашньому насильству в період війни та відновлення, з урахуванням потреб різних цільових груп».
В межах виступу суддя зауважила, що в умовах воєнного стану є тенденція до збільшення кількості випадків вчинення таких правопорушень, яка, вочевидь, зберігатиметься і після його завершення.
Надія Стефанів також акцентувала на проблемних питаннях розгляду кримінальних проваджень і проваджень про адміністративні правопорушення щодо вчинення домашнього насильства, зауваживши, що в значній кількості справ суди, посилаючись на норми Стамбульської конвенції, закривають провадження і фактично кривдник, який вчинив насильство, уникає відповідальності.
Тож, на переконання спікерки, слід проаналізувати судову практику, напрацювати рекомендації та підготувати посібник для суддів щодо розгляду цієї категорії справ.
Крім того, суддя наголосила на необхідності пришвидшення розгляду справ щодо домашнього насильства задля мінімізації ризиків повторного його вчинення, а також забезпечення можливості участі потерпілої особи в судовому засіданні в режимі відеоконференції.