25 серпня набрав чинності Закон України від 27 липня 2022 року №2462-IX «Про внесення змін до КПК щодо удосконалення окремих положень досудового розслідування в умовах воєнного стану», яким внесені зміни та доповнення до КПК України.
Що змінилося із набуттям чинності Законом?
- Скасовано норму, за якою в умовах воєнного стану можна затримувати людину без рішення суду до 9 діб. Відтепер строк затримання особи без ухвали слідчого судді, суду не може перевищувати строку, визначеного ст.211 КПК. Тобто затриману без ухвали слідчого судді, суду людину не пізніше ніж за шістдесят годин з моменту затримання мають звільнити або доставити до суду для розгляду клопотання про обрання стосовно неї запобіжного заходу. Якщо в умовах воєнного стану наявні об’єктивні обставини, за яких цього зробити неможливо, то розгляд клопотання мають здійснювати із застосуванням технічних засобів (відеозв’язку) для забезпечення дистанційної участі затриманої особи. Якщо й цього неможливо зробити, то людину повинні негайно звільнити.
- Внесено зміни до кола учасників кримінального провадження. Зокрема, відповідно до п.19 ч.1 ст.3 КПУ в якості сторони введено «особу, стосовно якої зібрано достатньо доказів для повідомлення про підозру у вчиненні кримінального правопорушення, але не повідомлено про підозру у зв’язку з її смертю». А п.27 ст.3 КПУ визначено, що такою особою є «фізична особа, яка не набула статусу підозрюваного, обвинуваченого у зв’язку з її смертю, але стосовно якої зібрано достатньо доказів для повідомлення про підозру у вчиненні кримінального правопорушення».
- Змінено правила проведення освідування (ст.241 КПК). Зокрема, до суб’єктів проведення додано дізнавача. Також освідування може проводитись для виявлення не лише на тілі, а й на одязі, в якому перебуває підозрюваний, потерпілий, свідок, слідів кримінального правопорушення та їх вилучення. Внесено ряд інших змін до процесуальної регламентації освідування.
- Уточнено підставу закриття кримінального провадження стосовно померлого. Так, п.5 ч.1 ст.284 КПК викладено у наступній редакції: помер підозрюваний, обвинувачений, особа, стосовно якої зібрано достатньо доказів для повідомлення про підозру у вчиненні кримінального правопорушення, але не повідомлено про підозру у зв’язку з її смертю, крім випадків, якщо провадження є необхідним для реабілітації померлого.
- Змінено підсудність кримінальних проваджень. Зокрема, абз.1 ч.9 ст. 615 викладено в такій редакції: під час дії воєнного стану обвинувальні акти, клопотання про застосування примусових заходів медичного або виховного характеру, клопотання про звільнення особи від кримінальної відповідальності скеровуються та розглядаються судами, у межах територіальної юрисдикції яких вчинено кримінальне правопорушення, а в разі неможливості з об’єктивних причин здійснювати відповідним судом правосуддя - судом, у межах територіальної юрисдикції якого знаходиться орган досудового розслідування, що закінчив досудове розслідування, або іншим судом, визначеним у порядку, передбаченому законодавством.
Також у новій редакції:
- викладено визначення поняття захисника (у ч.1 ст. 45 КПК);
- у ст.615 КПК істотно змінено перелік повноважень, які може здійснювати керівник органу прокуратури, якщо відсутня об’єктивна можливість виконання слідчим суддею повноважень;
- уточнено порядок затримання особи (ст.208 КПК);
- уточнено порядок закриття кримінального провадження (ст.284 КПК).
Із повним текстом Закону України «Про внесення змін до Кримінального процесуального кодексу України щодо удосконалення окремих положень досудового розслідування в умовах воєнного стану» від 27 липня 2022 р., яким внесено також ряд інших змін до КПК України, можна ознайомитися за посиланням.
Закарпатський апеляційний суд