Отримуйте інформацію лише з офіційних джерел
Єдиний Контакт-центр судової влади України 044 207-35-46
На цьому наголосили члени ВРП Віталій Саліхов та Оксана Блажівська під час чергових консультацій з експертами Ради Європи з обговорення законодавчих ініціатив щодо запровадження в Україні дистанційного судочинства в умовах воєнного чи надзвичайного стану, організованого Проєктом РЄ «Підтримка судової влади України в забезпеченні кращого доступу до правосуддя» спільно з Європейською комісією з питань ефективності правосуддя.
Незважаючи на складний стан, суди не припиняють своєї роботи. З огляду на це особливо гостро постає питання вдосконалення законодавства, насамперед процесуального, в частині здійснення правосуддя дистанційно та його впровадження. Тому ВРП підтримала законопроєкт, розроблений саме за участю судової спільноти, оскільки він більш деталізовано відображає алгоритм дій під час дистанційного процесу як для суддів, так і для учасників судового процесу.
Члени ВРП Віталій Саліхов, Оксана Блажівська та Інна Плахтій взяли участь в обговоренні законопроєктів під час засідання Комітету з питань правової політики ВРУ.
За результатами засідання секретаріату надано доручення підготувати необхідні документи із пропозиціями, яким чином консультативні висновки ВРП мають бути розміщені на офіційному вебсайті ВРУ.
ВРП неодноразово зверталася до парламентарів з ініціативою щодо запровадження обов’язкового оприлюднення на вебсайті Верховної Ради України консультативних висновків Вищої ради правосуддя. Як наголошувала ВРП, їх оприлюднення забезпечить можливість ознайомлення більш широкого кола осіб із позицією суддівської спільноти, а також сприятиме покращенню діалогу між гілками влади.
Експерти обговорили розроблення практичного посібника з проведення дистанційних судових проваджень
Члени ВРП Віталій Саліхов та Оксана Блажівська взяли участь у першому засіданні робочої групи щодо розробки практичного посібника з проведення дистанційних судових проваджень. Робоча група створена в межах діяльності Проєкту Ради Європи «Підтримка судової влади України в забезпеченні кращого доступу до правосуддя» у співпраці з Європейською комісією з питань ефективності правосуддя (CEPEJ).
Під час зустрічі експерти представили Керівництво щодо проведення судових проваджень у режимі відеоконференції, затверджене CEPEJ на 36-му пленарному засіданні (16–17 червня 2021 р.), на основі яких, зокрема, буде підготовлено посібник для українських юристів у межах експертної підтримки.
В.о. Голови ВРП Саліхов підтримав необхідність розроблення такого матеріалу, оскільки його підготовка відповідає вимогам чинного законодавства та має на меті вдосконалення процесів, які вже існують.
ВРП очікує успішного проведення з’їзду науковців у серпні
ВРП закликає Міністерство освіти і науки України та організаційний комітет з’їзду представників юридичних вищих навчальних закладів та наукових установ забезпечити проведення з’їзду, який має відбутися 19 серпня 2022 року.
Сподіваємося, що не дивлячись на виклики, з якими щодня стикається держава в умовах війни, з’їзду вдасться вжити всіх необхідних заходів для розгляду запланованого порядку денного, а саме: розгляду рекомендації Етичної ради та заповнення вакансії члена ВРП за його квотою. Проведення з’їзду дасть змогу наблизити якнайшвидше відновлення реалізації конституційних функцій органу суддівського врядування, що особливо важливо в період дії воєнного стану.
Узгоджено текст законопроєкту щодо врегулювання питань відновлення повноважень «суддів-п’ятирічок»
Членкині ВРП Інна Плахтій та Оксана Блажівська взяли участь у черговому засіданні робочої групи з питань належного фінансування судової влади в Україні при Комітеті ВРУ з питань правової політики.
Під час зустрічі учасники з’ясували поточний стан фінансування судової влади, а також обговорили проєкт закону щодо призначення на посаду суддів, повноваження яких припинилися у зв’язку зі закінченням п’ятирічного строку, на який їх було призначено, спірні моменти та пропозиції до тексту.
Під час продовження обговорення запропонованої робочою групою редакції законопроєкту про відновлення повноважень суддів, призначених строком на п’ять років, членкиня ВРП Інна Плахтій виказала спільну позицію членів Ради, яка неодноразово висловлювалася під час обговорення щодо редакції окремих частин тексту.
За результатами засідання узгоджено текст редакції законопроєкту щодо призначення на посаду суддів, повноваження яких припинилися у зв’язку із закінченням п’ятирічного строку, на який їх було призначено.
14 липня 2021 року прийнято Закон України № 1635-ІХ. Цим законом внесено зміни до Закону України «Про Вищу раду правосуддя», зокрема в частині здійснення дисциплінарних проваджень щодо суддів.
Законом передбачено, що конкурс на зайняття посад дисциплінарних інспекторів ВРП оголошується після завершення оцінювання відповідності членів ВРП (крім Голови Верховного Суду) критеріям професійної етики та доброчесності, але не пізніше одного року з дня набрання чинності цим законом. Таким чином, конкурс на зайняття посад дисциплінарних інспекторів мав бути оголошений не пізніше 5 серпня 2022 року.
Відповідно до вказаного закону служба дисциплінарних інспекторів не запрацює до формування повноважного складу ВРП або без внесення відповідних змін до законодавства, якими тимчасово буде визначений механізм формування служби дисциплінарних інспекторів до початку роботи повноважного складу конституційного органу.