Отримуйте інформацію лише з офіційних джерел
Єдиний Контакт-центр судової влади України 044 207-35-46
Воєнний злочин є серйозним порушенням певної звичаєвої чи договірної норми міжнародного гуманітарного права. За період повномасштабного російського вторгнення зареєстровано та розслідується, зокрема, 20 тис. таких злочинів, як порушення законів та звичаїв війни (ст. 438 КК України). Для розгляду кримінальних проваджень щодо воєнних злочинів, які вже надійшли і ще надходитимуть до судів, судді повинні мати відповідні матеріальні й психологічні ресурси.
Про це сказала суддя Касаційного кримінального суду у складі Верховного Суду Надія Стефанів під час вебінару.
Спікерка зазначила, що, незважаючи на те, що в Україні введено режим воєнного стану, суди продовжують здійснювати правосуддя, забезпечуючи право на справедливий суд.
Водночас у зв’язку з російською збройною агресією судам доведеться розглядати кримінальні провадження, з якими вони раніше не мали справи. Йдеться, зокрема, про воєнні злочини, кількість яких зростає чи не щодня.
«Переконана, що українські судді впораються з розглядом кримінальних проваджень щодо воєнних злочинів. Тільки для цього вони повинні мати певні матеріальні та психологічні ресурси. Тому велику увагу необхідно приділяти підготовці суддів щодо практики застосування норм міжнародного гуманітарного й міжнародного кримінального права. Крім того, під час розгляду кримінальних проваджень про воєнні злочини, як і під час розгляду будь-яких інших категорій справ, судді мають залишати всі свої емоції вдома, в кабінетах, а в залі судового засідання керуватися основними засадами кримінального провадження, зокрема верховенством права, законністю, рівністю перед законом і судом, повагою до людської гідності, а також моральними й етичними принципами», – зауважила Надія Стефанів.
Доповідачка розповіла про воєнні злочини, звернувши увагу на те, що для них характерні такі обов’язкові ознаки: подія, яка призвела до правопорушення, сталася у зв’язку зі збройним конфліктом чи в контексті такого конфлікту; порушник усвідомлював фактичні обставини, які визначили наявність збройного конфлікту.
Детальніше з доповіддю «Проблемні питання застосування судами норм Кримінального кодексу України щодо воєнних злочинів у їх співвідношенні з нормами міжнародного гуманітарного та міжнародного кримінального права», з якою виступила Надія Стефанів під час науково-практичного вебінару «Національні і міжнародні механізми реалізації кримінальної відповідальності за воєнні злочини», організованого Національною школою суддів України, можна ознайомитися в її презентації.